Pine Hollow Tri Results >>>>>r

June 8, 2014

Note: USA Triathlon will rank age group performance as usual, based on overall placement and birthdate; on race day we give hand-made awards for the first three overall in all three events regardless of age (although it's posted here in parens for comparison) and award ribbons for first in each age group after the top three.


Pine Hollow Splash & Dash Aquathon (300 meter swim, 5K run)

Place

Name

City

State

Gender Place

Age Group Place

Time

1

Aaron Scovel Nehalem

OR

1 M

1 M Overall (30)

0:32:03

2

Jes Gelet Hillsboro

OR

1 F

1 F Overall (32)

0:32:14

3

Terry Stegner Hudson 

FL

2 M

2 M Overall (68)

0:32:34

4

Kyndra Nelson Pendleton

OR 

2 F

2 F Overall (11)

0:39:44

5

Kyla Hines Portland

OR 

3 F

3 F Overall (26)

0:53:50


Pumice Man double triathlon (750 meter swim, 15K bike, 5K run, 750 meter swim, 15K bike, 5K run)

Place

Name

City

State

Gender Place

Age Group Place

Time

1

Chad Thompson Portland

OR

1 M

1 M Overall (31)

2:13:52

2

Bryn Singleton Sisters

OR

1 F

1 F Overall (36)

2:28:10

3

Sheila Donahoe Dundee 

OR

2 F

2 F Overall (49)

2:29:15

4

Brandon Leahy Vancouver

OR

2 M

2 M Overall (31)

2:34:22

5

Matt Henderson Bend

OR

3 M

3 M Overall (64)

2:47:09



Pine Hollow Sprint Triathlon Team Relay

Place

       

Time

1

Team Badass Kriss Lews (Swim)  Brad Garber (Bike) Kalvi Sokk (Run)

1:45:22

2

The Blankets Sharon Davis Sandi Williams Haley Williams

1:58:08


Pine Hollow Sprint Triathlon (750 meter swim, 15K bike, 5K run)

Place

Name

City

State

Gender Place

Age Group Place

Time

1

Andy Krueger Portland

OR

1 M

1 M Overall (14)

1:02:50

2

Ross Fielder Bend

OR

2 M

2 M Overall (27)

1:04:31

3

Jeff Lehrbach Roseburg

OR

3 M

3 M Overall (49)

1:05:40

4

Tony Nelson Pendleton

OR

4 M

1 M (35-39)

1:08:26

5

Eric Olson Winchester

OR

5 M

1 M (40-44)

1:08:30

6

Bob Krueger Portland

OR

6 M

1 M (50-54)

1:13:00

7

Lauren Binder Portland

OR

1 F

1 F Overall (66)

1:14:51

8

Kelly Schmidt Portland

OR

2 F

2 F Overall (43)

1:15:09

9

Lynn Griffith Portland

OR

7 M

1 M (70 & over)

1:19:58

10

John Rowe Bend

OR

8 M

1 M (45-49)

1:20:02

11

Gloria Summers Portland

OR

3 F

3 F Overall (24)

1:21:42

12

Adam Barnes The Dalles

OR

9 M

1 M (30-34)

1:22:01

13

Brad Donahoe Dundee

OR

10 M

2 M (45-49)

1:24:38

14

Scott Lewis Culver

OR

11 M

3 M (45-49)

1:26:34

15

Max Mann Castle Rock

OR

12 M

1 M (19 & under)

1:27:57

16

Jeff Barsness Vancouver

WA

13 M

4 M (45-49)

1:28:35

17

Tom Coutts Gresham

OR

14 M

2 M (50-54)

1:28:58

18

Sarah Townley Tigard

OR

4 F

1 F (35-39)

1:29:01

19

James Keyes Oregon City

OR

15 M

2 M (40-44)

1:29:51

20

Kimiko Olson Winchester

OR

 5 F

1 F (50-54)

1:31:07

21

Isaac Williams Canby

OR

16 M

2 M (19 & under)

1:32:49

22

Terry Moss St Helens

OR

17 M

5 M (45-49)

1:34:39

23

Blair Bell Beaverton

OR

6 F

2 F (50-54)

1:35:21

24

Adrienne Enghouse Portland

OR

7 F

1 F (45-49)

1:41:29

25

Ralph Williams Canby

OR

18 M

3 M (40-44)

1:41:31

26

Craig Goodall Portland

OR

19 M 

3 M (50-54)

1:42:27

27

Marla Stone Ridgefield

WA

 8 F

2 F (45-49)

1:42:30

28

Deanna Foster Portland

OR

 9 F

3 F (50-54)

1:43:50

29

Mike Kleiner Vancouver

WA

20 M

6 M (45-49)

1:50:23

30

Shari Carter Damascus

OR

 10 F

3 F (45-49)

1:52:14

31

Marcus Ekdahl Durham

CA

21 M

2 M (30-34)

1:57:56

32

Kim Kremer Pasco

WA

 11 F

4 F (45-49)

2:05:33

33

Rowena Beaudry Seattle

WA

 12 F

1 F (30-34)

2:08:00

34

Marie Keyes Happy Valley

OR

 13 F

1 F (55-59)

2:55:30

35

Roberta Ruggeri Portland

OR

    DNF


Timberline Trail Running Club


For questions or corrections, email timberlinetrail@gmail.com

link back to www.pinehollowtri.com